شرایط سنی و گرفتن مغز استخوان - Askanswer مرکز مشاوره سلامت ایران(هفت سیب)
  •  
    • ۶,۲۸۸ پرسش
    • ۵,۰۲۴ پاسخ
    • ۳۴۰ نظر
    • ۲۸,۹۷۱ کاربر
  •  

لیست برچسب‌ها

بارداري پریود آلت-تناسلی رابطه-جنسی عادت-ماهانه نزدیکی خودارضایی برنامه-درمانگاه-پوست-و-مو جوش خارش موهای قاعدگی ریزش-مو شیرخوار ادرار پرده-بکارت رشد-نوزاد جنین در ناباروری حساسیت و لکه-پوستی وزن افسرده واژن دیابتی پستان تیروئید موی-زائد پوست سلامت-جنسی لکه-بینی قلبي رحمی طول-آلت-تناسلی سونوگرافی انزال-زودرس تخمدان اختلال-نعوظ از استرس کیست-تخمدان درد-بیضه تکرر-ادرار جنسي سرفه برنامه-مادر-کودک-تندرستی پریود-نامنظم جوش-صورت عرق-کردن نوزاد خشکی-پوست لاغری عوارض-دارو سقط اضطراب سوزش-ادرار چاقی تیرویید قد جلوگیری-از-بارداری خونریزی-رحمی سرطانی داروهاي زناشویی منی بلوغ جلوگیری های جای-جوش مثانه فشار-خون - کاهش-وزن اختلالات-اضطرابی زخم رژیم-غذایی تپش-قلب قرص-ال-دی چین-و-چروک تهوع معده واریکوسل ترشحات-واژن ناباروری-مردان پروستات خونی ورزشی افزایش-وزن صرع کودکانتان زگیل-تناسلی ام-اس کم-کاری-تیروئید کمر-درد خلط اسپرم مقعد بیماری

شرایط سنی و گرفتن مغز استخوان

0 امتیاز
ظهربخیر.هدف از تشکیل بانک سلولهای بنیادی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد چه بود؟ آیا برای گرفتن مغز استخوان شرایط سنی که وجود دارد ؟ تا حالا چه اقداماتی در این بانک صورت گرفته است؟ کجا می تواند مراجعه کنند؟ سایت بسیار علمی دارید.
پرسش در عضلاني اسكلتي و مفاصل از مهدیه2 (190 امتیاز)

1 پاسخ

0 امتیاز
با توجه به اینکه ما در سطح جامعه خودمون و در سطح دنیا بیماران متعددی را داریم که به دلیل ابتلا به سطان یا بیماری خونی یا ابتلا به برخی از نواقص سیستمی و ژنتیکی اینها نیاز دارند که پیوند مغز استخوان یا  پیوند سلولهای بنیادی خون ساز در این بیماران انجام شود. نیاز هست که یک فرد مناسب و دهنده پیوند هم برای این بیماران پیدا کنیم. بهترین دهنده پیوند برای یک بیماری که نیاز به پیوند مغز استخوان دارد خواهر یا برادرش هست و با توجه به اینکه بعد خانواده در جامعه کم شده، بنابراین پیدا کردن یک دهنده مناسب شاید د رحدود مثلا 25 درصد موارد ما شاید بیشتر نتونیم پیدا کنیم. بنابراین 70 تا 75 درصد بیماران ما نیاز خواهند داشت که از منایع دیگر بتوانیم سلولهای بنیادی را برایش پیدا بکنیم. چندتا منبع خیلی خوب ما برای سلول های بنیادی داریم و درواقع سلول بنیادی هم یک موهبتی هست که خدا در اختیار ما قرار داده و پایان ناپذیر هست. و ما هر لحظه می توانیم از این برای خودمان یا افراد دیگر استفاده کنیم. یک بانکی هست به نام بانک سلولهای بنیادی بند ناف ، که منبع خیلی خوبی هست و در رویان تهران وجود دارد که می توانیم سلولهای بنیادی را بگیریم و به فرد بیمارمان تزریق کنیم. برای همین این بانک در اکثر دنیا به نام بانک 3:06 راه اندازی شده است. و نزدیک شاید 25 الی 30 میلیون نفر عضو این بانک باشند. پیش قدم این این قضیه بیمارستان شریعتی تهران بود که بانک سلولهای بنیادی اش را از دهندگان سالم تشکیل داد و اما در سطخ استان خودمان و برای کمک به اینها و توصیه می کنیم بقیه استان ها هم برای کمک بیماران استان خودشون و سطح جامعه این بانک را تشکیل بدهند. بانک اینجوری هست که فردی که سالم هست می آید عضو می شود در بانک ما. هیچ گونه هزینه ای ازش گرفته نمی شود. فقط یکسری اطلاعات شخصی ازش گرفته می شود آن هم به صورت کاملا محرمانه و یک آزمایش خون ساده که وضعیت ژنتیکی فرد مشخص شود. این وضعیت ژنتیکی فرد که مشخص شد در بانک ثبت می شود. واگر روزی بیماری داشتیم که نیاز به این سلولهای بنیادی داشت با اوتماش میگیریم و با رضایت کامل سلولها را از او می گیریم. روند گرفتن سلول ها هم بسیار ساده است. بیمار روی تخت خودش می نشیند و از طریق ورید یا رگ خون محیطی اشريال  سلول بنیادی گرفته می شود و حین گرفتن سلول هم که 4 الی 5 ساعت طول میکشه بیمار فعالیت های فیزیکی مثل روزنامه خاندن و ... میتواند داشته باشد و هدف هم این هست که آن 75 درصدی که محکوم هستند که پیوند مغزایتخوان در آنها انجام شود و برایشان دهنده مناسب اگر پیدا نشود متاسفانه آنها را از دست می دهیم، هدف این است که از طریق این بتوانیم آن 75 درصد را هم پوشش بدهیم و تحولی ایجاد بشود برای بیمارانی که نیاز به پیوند مغز استخوان دارند.
باتوجه به اینکه فرد باید رضایت آگاهانه بدهد و یک داوطلب آگاهانه است باید سن قانونی را گذرانده باشد و بالای 18 سال باشد و بهتر است که سن بیمار هم زیر 60 سال باشد تا مشکلی برایش ایجاد نشود. هم در گرفتن سلول هم سلولس که میگیرد مناسب باشد.
اقداماتی که صورت گرفته یکی طراحی نرم افزاری بوده که این اطلاعات را بتواند ثبت کند و ثبت اطلاعات بیمار هست به اضافه گذاشتن فرم رضایت نامه هست و خوب از جایی که ما شروع کردیم این بود که ما همراهان بیماری که خودشان آزمایشات را انجام داده بودند برای فرزند خودشان که پیوند مغز استخوان انجام شود، ما از آنها خواهش کردیم که بیایند و عضو بانک ما بشوند تا اگر بچه یا فرد دیگری هم در جامعه بود که نیاز داشته باشه از این بانک استفاده بکنه و هر فردی هم که توی سطح جامعه می خواهد می تواند عضو بانک ما بشود و ثبت نامش را د ربانک انجام دهد.
شماره تلفن 0511 که کد مشهد هست، 2221525 می توانند تماس تلفنی بگیرد و اطلاعاتش را وارد بکند. و یا می تواند وارد سایت به اصطلاح فارسی علوم پزشکی مشهد بشود و در قسمت مراکز تحقیقاتش بزند ستاد پژوهش و کاربرد سلولهای بنیادی. و یا آدرس  www. Muns.ac.ir/s مراجعه کند و عضوبانک شود.
پاسخ در از dr.amiri (8,700 امتیاز)
???????
...