جرم گیری دندان - Askanswer مرکز مشاوره سلامت ایران(هفت سیب)
  •  
    • ۶,۲۸۸ پرسش
    • ۵,۰۲۴ پاسخ
    • ۳۴۰ نظر
    • ۲۸,۸۸۰ کاربر
  •  

لیست برچسب‌ها

بارداري پریود آلت-تناسلی رابطه-جنسی عادت-ماهانه نزدیکی خودارضایی برنامه-درمانگاه-پوست-و-مو جوش خارش موهای قاعدگی ریزش-مو شیرخوار ادرار پرده-بکارت رشد-نوزاد جنین در ناباروری حساسیت و لکه-پوستی وزن افسرده واژن دیابتی پستان تیروئید موی-زائد پوست سلامت-جنسی لکه-بینی قلبي رحمی طول-آلت-تناسلی سونوگرافی انزال-زودرس تخمدان اختلال-نعوظ از استرس کیست-تخمدان درد-بیضه تکرر-ادرار جنسي سرفه برنامه-مادر-کودک-تندرستی پریود-نامنظم جوش-صورت عرق-کردن نوزاد خشکی-پوست لاغری عوارض-دارو سقط اضطراب سوزش-ادرار چاقی تیرویید قد جلوگیری-از-بارداری خونریزی-رحمی سرطانی داروهاي زناشویی منی بلوغ جلوگیری های جای-جوش مثانه فشار-خون - کاهش-وزن اختلالات-اضطرابی زخم رژیم-غذایی تپش-قلب قرص-ال-دی چین-و-چروک تهوع معده واریکوسل ترشحات-واژن ناباروری-مردان پروستات خونی ورزشی افزایش-وزن صرع کودکانتان زگیل-تناسلی ام-اس کم-کاری-تیروئید کمر-درد خلط اسپرم مقعد بیماری

جرم گیری دندان

+1 امتیاز
روزخوش. در مورد جرم گیری توضیح بدید؟ آیا جرم¬گیری می‌تواند برای دندان¬ها ضرر داشته باشد و یا خطر داشته باشد؟ آیا درست است که جرم¬گیری دندان¬ها را حساس می¬کند؟ یا زردی دندان ها علت آن چیه؟ باسپاس فراوان.
پرسش در دهان و دندان از saeed88 (370 امتیاز)

1 پاسخ

0 امتیاز
ما اولین مسئله¬ای که داریم، این‌یک نمایی است از میکروب¬هایی که در داخل دهان وجود دارند و البته رنگ¬آمیزی شده و با میکروسکوپ¬های قوی گرفته‌شده تا ما ببینیم، این میکروب¬هایی که این بلاها را بر سر ما می¬آورند، درواقع به چه شکلی هستند. خوب اولین مسئله در این زمینه، مسئله¬ی حفظ سلامت دهان است. حفظ سلامت دهان استفاده از مسواک، خمیردندان و نخ دندان است. این را من در ابتدا باید تأکید کنم، و بعد به عوامل درمانی برسیم که در مطب¬های درمانی انجام می¬شود؛ بنابراین درصورتی‌که ما مسواک را به‌اندازه‌ی کافی، با مدت¬زمان کافی بزنیم، یعنی حداقل 3 بار در طول شبانه¬روز مسواک بزنیم و هر بار حداقل دو دقیقه طول بکشد. این کار درواقع مقدار بسیار زیادی از میکروب¬ها را به‌صورت مکانیکی کم می¬کند. این میکروب-های باقی‌مانده تا دوباره تکثیر بشوند و دوباره اسیدی به وجود بیاورند تا بتوانند سطح دندان را به تخریب برسانند، خوب طبیعتاً طول می¬کشد؛ بنابراین تأکید اول من در این مسئله، حفظ بهداشت دهان است. مقدار زیادی از این بهداشت دهان، درواقع میکروب¬ها بیماری¬های لثه را هم به وجود می¬آورند که ما به کمک این مسئله تضمین کردیم که کم¬تر به بیماری لثه و پوسیدگی دندان دچار شویم. درواقع کم¬تر، دندان¬هایمان را از دست بدهیم. مسئله¬ی بعدی که  می¬شود به بیماران کمک کرد، مسئله¬ی جرم¬گیری است، که من نمی‌دانم جواب این سؤال شمارا بدهم یا نه. بالاخره قرار است که همه و هرکسی که شرکت می¬کند آن جایزه را ببرد. این شماره را به من بدهید که من هم در آخر وقت شرکت کنم. خوب به‌هرحال جرم¬گیری قبلاً به کمک روش¬های دستی انجام می¬شد، اما امروزه با دستگاهی که امواج اولتراسانیک به وجود می¬آورند، همین‌طور که در این تصاویر دیده می‌شود، درواقع از جرم¬ها و میکروب¬هایی را که به سطح دندان¬ها می¬چسبد، جلوگیری می¬کنند. اگر این تصویر را نگاه کنید مشاهده می¬کنید که در اینجا نصف دهان جرم‌گیری شده و کاملاً مشخص است که آن دندان¬ها رنگ سفید و صدفی خود رادارند و نیم دیگری از دندان¬ها جرم¬گیری نشده تا ما این فرق را ببینیم. درواقع این جرم¬ها در نقاطی هستند که میزان بسیاری از این جرم‌ها در زیر لثه است و اگر این لثه را نگاه بکنید، می¬بینید که در این ناحیه این¬قدر قرمز و برجسته شده و بادکرده ولی در این ناحیه در همین دهان که 3 روز قبل جرم‌گیری شده، چقدر لثه سالم است.
درصورتی‌که بیماری هنوز جایگزین نشده باشد؛ بنابراین یکی از درمان¬هایی که درزمینه‌ی دهان می‌شود انجام داد، بعد از مسواک و خمیردندان و نخ دندان، جرم¬گیری¬هاست؛ که توصیه ما این است که حتماً 6 ماه یک‌بار به دندان¬پزشک مراجعه شود و جرم¬گیری درصورتی‌که لازم است انجام شود و حداکثر این مدت‌زمان یک سال است. چون ممکن است برخی از افراد معاینه شوند و ببینیم که آن‌قدر بهداشتشان خوب بوده که جرم زیادی تشکیل نشده. ولی یک سال زمانی است باید معمولاً جرم¬گیری انجام شود. این دو سه تا سؤالی هم که شما پرسیدید اتفاقاً جزو سؤالات رایج است. اولاً این‌ باورها اشتباه است که این بیمارها این¬طور فکر می¬کنند که قطعات سفیدی که از دهانشان جدا می¬شود، قطعات دندانشان است؛ بنابراین فکر می‌کنند که در هر بار جرم¬گیری یک‌لایه از دندانشان برداشته می¬شود که درواقع این¬طور نیست. دستگاه‌های جدید با آن امواج اولتراسانیگ، فقط باعث می¬شوند که هر چیزی که به بافت دندان چسبیده، از آن جدا شود و خود بافت دندان در زیر آن سالم باقی می¬ماند؛ بنابراین جرم‌گیری باعث تخریب سطح دندان نخواهد شد. دومین سؤالی که معمولاً در این زمینه می‌پرسند این است که می¬گویند من جرم‌گیری کردم و دندان¬هایم حساس شده است. ببینید اگر به این تصویر نگاه کنید می¬بینید که این لثه¬ی اطراف دندان تحلیل پیداکرده، اگر این فرد 6 ماه دیگر هم جرم¬گیری نکرده و این جرم¬ها باقی بمانند، لثه به این بیماری واکنش نشان می¬دهد و این بیماری باعث می¬شود که لثه عقب¬نشینی کرده در آن موقع قسمتی از دندان که مین¬های دندانی روی آن نیست، دردهان دیده خواهد شد. حالا فعلاً جرم روی آن قرارگرفته، اگر جرم را بگذاریم که بر روی آن باقی بماند، به‌مرورزمان آن‌قدر آن لثه را تحلیل می¬برد تا آن دندان لق می¬شود. ولی مجبوریم که این جرم را برداریم، موقعی که این جرم را برمی¬داریم متأسفانه عارضه¬ی عدم برداشت به‌موقع جرم است که آن حساسیت دندانی را به وجود می¬آورد نه صرفاً خود جرم¬گیری.
این حساسیت برطرف نخواهد شد این بستگی دارد. بستگی به این‌که چه زمانی مراجعه کرده باشد. اگر لثه تحلیل برود معمولاً به‌راحتی به‌جای خودش برنمی¬گردد بخصوص اگر بیشتر از 1 یا 2 میلی¬متر تحلیل رفته باشد؛ و متأسفانه حساسیت باقی می¬ماند البته با درمان¬های دندان¬پزشکی می¬توان جلوی این حساسیت را گرفت. بزاق هم به‌واسطه‌ی وجود کلسیمش، یواش‌یواش باعث می‌شو‌د که یک مقدار حساسیت دهانی کمتر شود.
پاسخ در از dr.amiri (8,700 امتیاز)

پرسش‌های مرتبط

+1 امتیاز
1 پاسخ
+1 امتیاز
1 پاسخ
پرسش در دهان و دندان از saeed88 (370 امتیاز)
+1 امتیاز
1 پاسخ
???????
...