یائسگی در مردان با کاهش قدرت جنسی - Askanswer مرکز مشاوره سلامت ایران(هفت سیب)
  •  
    • ۶,۲۸۸ پرسش
    • ۵,۰۲۴ پاسخ
    • ۳۴۰ نظر
    • ۲۸,۵۶۸ کاربر
  •  

لیست برچسب‌ها

بارداري پریود آلت-تناسلی رابطه-جنسی عادت-ماهانه نزدیکی خودارضایی برنامه-درمانگاه-پوست-و-مو جوش خارش موهای قاعدگی ریزش-مو شیرخوار ادرار پرده-بکارت رشد-نوزاد جنین در ناباروری حساسیت و لکه-پوستی وزن افسرده واژن دیابتی پستان تیروئید موی-زائد پوست سلامت-جنسی لکه-بینی قلبي رحمی طول-آلت-تناسلی سونوگرافی انزال-زودرس تخمدان اختلال-نعوظ از استرس کیست-تخمدان درد-بیضه تکرر-ادرار جنسي سرفه برنامه-مادر-کودک-تندرستی پریود-نامنظم جوش-صورت عرق-کردن نوزاد خشکی-پوست لاغری عوارض-دارو سقط اضطراب سوزش-ادرار چاقی تیرویید قد جلوگیری-از-بارداری خونریزی-رحمی سرطانی داروهاي زناشویی منی بلوغ جلوگیری های جای-جوش مثانه فشار-خون - کاهش-وزن اختلالات-اضطرابی زخم رژیم-غذایی تپش-قلب قرص-ال-دی چین-و-چروک تهوع معده واریکوسل ترشحات-واژن ناباروری-مردان پروستات خونی ورزشی افزایش-وزن صرع کودکانتان زگیل-تناسلی ام-اس کم-کاری-تیروئید کمر-درد خلط اسپرم مقعد بیماری

یائسگی در مردان با کاهش قدرت جنسی

+7 امتیاز
سلام

آیا در مردان هم یائسکی دیده  میشود؟و می خواهم بدانم عوامل تاثیر گذار بر آن چیست و آیا با کاهش میل جنسی همراه است و در همه افراد به یک میزان دیده میشود؟

منتظر جوابتان هستم
پرسش در مردان از کوروش هندسی (2,740 امتیاز)

1 پاسخ

+1 امتیاز
 
بهترین پاسخ

در مردان مسن کم کاری غدد جنسی به یائسگی تعبیر می شود. کمبود هورمونهای مردانه همراه با عوارض مهم در مردان می باشد، مثل پوکی استخوان و افزایش میزان شکستگیها، چاقی شکمی، افزایش بیماریهای قلبی عروقی، ضعف حافظه، خستگی زودرس و ضعف عضلانی.

تعداد قابل ملاحظه ای از مردان نیز مثل زنان دچار یائسگی می شوند. اگر در مردی میزان هورمون تستوسترون از یک میزان مشخصی کمتر تر باشد، در اصطلاح می گویند که دچار کم کاری غدد جنسی شده است. در مردان مسن کم کاری غدد جنسی به یائسگی تعبیر می شود. کمبود هورمونهای مردانه همراه با عوارض مهم در مردان می باشد، مثل پوکی استخوان و افزایش میزان شکستگیها، چاقی شکمی، افزایش بیماریهای قلبی عروقی، ضعف حافظه، خستگی زودرس و ضعف عضلانی. تشخیص صحیح و درمان مناسب می تواند از بسیاری از عوارض کمبود هورمونهای مردانه در مردان مسن بکاهد.

آندروژنها یا هورمونهای مردانه که سردسته آنها هورمون تستوسترون می باشد، نقش عمده در بسیاری از فرایندهای فیزیولوژیک مردان دارند. با افزایش سن رفته رفته از میزان هورمون مردانه در خون کاسته می شود و در نتیجه فرایندهای فیزیولوژیک مردانه وابسته به این هورمونها دچار اختلال می شوند. اگر با افزایش سن میزان کاهش هورمون تستوسترون از یک میزان بخصوصی فراتر رود به آن کم کاری غدد جنسی یا یائسگی مردانه می گویند. تعداد قابل توجهی از مردان نیز مثل زنان دچار یائسگی می شوند. کمبود هورمون مردانه اثرات سوء بسیار زیادی در بدن دارد که مهمترین آنها به قرار زیر هستند:

اثرات کم کاری غدد جنسی در مردان مسن بر روی سلامت استخوان
پوکی استخوان یک بیماری مردان و زنان مسن است. حتی اگر یک مرد جوانی بنا به دلائلی مبتلا به کم کاری غدد جنسی شود، پوکی استخوان شدید در وی ایجاد خواهد شد. اگر به این مردان بدرستی هورمون مردانه تجویز شود، تراکم استخوان رفه رفته طبیعی می شود.

اثرات کم کاری غدد جنسی در مردان مسن بر روی ترکیب بدن و قدرت عضلانی
کاهش میزان هورمون تستوسترون سبب کاهش توده عضلانی و قدرت عضلانی می شود. با افزایش سن در مردان مسن که دچار کم کاری غدد جنسی هستند، بعلت کمبود هورمون تستوسترون، هم دچار پوکی استخوان می شوند و هم اینکه قدرت عضلانی کاهش می یابد. وقتی قدرت عضلات ران کاهش یابد با مختصر هل دادن فرد نمی تواند تعادل خود را حفظ کرده و به زمین می خورد و چون این مردان دارای پوکی استخوان هستند، با مختصر عدم تعادل به زمین خورده و دچار شکستگی سر استخوان ران می شوند. این افراد حتی اگر روی فرش به زمین بخورند ممکن است دچار شکستگی شوند.

اثرات کم کاری غدد جنسی در مردان مسن بر سلامت قلب و عروق
عروقی که به قلب خون می رسانند عروق کرونر نامیده می شوند. هرگاه این عروق دچار تنگی شده و یا مسدود شوند، خون رسانی به عضله قلب مختل شده و بیمار دچار آنژین قفسه صدری یا سکته قلبی می شود. یکی از اثرات هورمون تستوسترون، اتساع عروق کرونر قلبی است. بررسیها نشانداده اند که میزان سکته قلبی در مردان مسن مبتلا به کم کاری غدد جنسی بیشتر از مردان سالم است. علاوه از آن هورمون تستوسترون سبب افزایش میزان چربی مفید خون می شود و مردانیکه دچار کمبود هورمون تستوسترون می شوند در آنها میزان چربی مفید خون کاهش می یابد. علاوه از آن اگر مردانیکه دارای کمبود هورمون تستوسترون هستند درمان شوند، میزان کلسترول خونشان کاهش پیدا می کند.
اثرات کم کاری غدد جنسی در مردان مسن بر عملکرد جنسی
شایعترین شکایت در مردان مبتلا به کم کاری غدد جنسی کاهش میل جنسی و ناتوانی جنسی است. ناتوانی جنسی در مردان دارای چهار علت مهم است: علل عروقی، علل عصبی، علل هورمونی و علل آناتومیک. برای تشخیص کمبود هورمون تستوسترون، آزمایشات خاصی لازم است. تشخیص صحیح کمبود هورمون تستوسترون در مردان دارای اهمیت زیادی است چون درمان مناسب سبب بهبود کیفیت زندگی آنها شده و درمان نابجا با هورمون تستوسترون سبب عوارض زیادی می گردد. در حقیقت هورمون تستوسترون یک شمشیر دولبه است و پزشک باید در تجویز آن موارد زیر را در نظر داشته باشد:
• از بهترین فراورده استفاده کند
• میزان هورمون تستوسترون بطور مرتب مانیتور شود
• بهبود در علائم بالینی مانیتور شود
• کنترل بیمار از نظر عوارض احتمالی
• تجویز حداقل هورمون تستوسترون مورد نیاز

اثرات کم کاری غدد جنسی در مردان مسن بر رویش موی بدن
مردانیکه دچار کم کاری غدد جنسی می شوند، رفته رفته از تعداد موهای بدن آنها کاسته می شود. کم شدن و ریزش مو از ساق پاها شروع می شود و سپس سایر نقاط بدن را فرا می گیرد و کلا اینگونه مردان دارای ریزش موی تنه و اندامها خواهند بود.

 

پاسخ در از دکتر وب گرد (48,940 امتیاز)
انتخاب از Dr.Delroba
???????
...