بهداشت جنسی و رابطه میان زن شوهرها - Askanswer مرکز مشاوره سلامت ایران(هفت سیب)
  •  
    • ۶,۲۸۸ پرسش
    • ۵,۰۲۴ پاسخ
    • ۳۴۰ نظر
    • ۲۸,۵۶۸ کاربر
  •  

لیست برچسب‌ها

بارداري پریود آلت-تناسلی رابطه-جنسی عادت-ماهانه نزدیکی خودارضایی برنامه-درمانگاه-پوست-و-مو جوش خارش موهای قاعدگی ریزش-مو شیرخوار ادرار پرده-بکارت رشد-نوزاد جنین در ناباروری حساسیت و لکه-پوستی وزن افسرده واژن دیابتی پستان تیروئید موی-زائد پوست سلامت-جنسی لکه-بینی قلبي رحمی طول-آلت-تناسلی سونوگرافی انزال-زودرس تخمدان اختلال-نعوظ از استرس کیست-تخمدان درد-بیضه تکرر-ادرار جنسي سرفه برنامه-مادر-کودک-تندرستی پریود-نامنظم جوش-صورت عرق-کردن نوزاد خشکی-پوست لاغری عوارض-دارو سقط اضطراب سوزش-ادرار چاقی تیرویید قد جلوگیری-از-بارداری خونریزی-رحمی سرطانی داروهاي زناشویی منی بلوغ جلوگیری های جای-جوش مثانه فشار-خون - کاهش-وزن اختلالات-اضطرابی زخم رژیم-غذایی تپش-قلب قرص-ال-دی چین-و-چروک تهوع معده واریکوسل ترشحات-واژن ناباروری-مردان پروستات خونی ورزشی افزایش-وزن صرع کودکانتان زگیل-تناسلی ام-اس کم-کاری-تیروئید کمر-درد خلط اسپرم مقعد بیماری

بهداشت جنسی و رابطه میان زن شوهرها

0 امتیاز
با سلام

لطفا کمی راجع به سلامت جنسی وبهداشت جنسی و نقش آن در روابط میان زن وشوهر ها برایم توضیح دهید زیرا همان طور که میدانید اطلاع رسانی در این زمینه در جامعه بسیار ضعیف است با تشکر
پرسش در زنان از پروانه (13,920 امتیاز)
برچسب‌گذاری مجدد

1 پاسخ

+2 امتیاز

هداشت جنسي عبارت است از يكپارچگي و هماهنگي براي ذهن ، احساس و جسم است كه جنبه هاي اجتماعي و عقلاني را در مسير ارتقاء شخصيت او هدايت كرده و عشق و ارتباط را ميان زن و شوهر ايجاد مي كند.

بهداشت جنسی چیست؟
فكر مي كنم مسائلي كه درباره آن مي خواهيم صحبت كنيم مسائل دشواري باشند و من سعي مي كنم تصويري از آن چه بر ذهن ما در برگزاري اين روز وجود دارد ، خدمت شما ارائه دهم. براي بحث درباره حوزه هاي مختلف مساله ، وقت كافي لازم است ، اما من مي خواهم توجه شما را بيشتر به جنبه هاي مهم اجتماعي و پزشكي مسئله معطوف كنم.
لازم است قبل از طرح مباحث اصلي, اصطلاح بهداشت جنسي را تعريف كنيم. اگربخواهيم مطابق تعريف سازمان بهداشت جهاني در رابطه با بهداشت جنسي عمل كرده باشيم بايد بگويیم كه بهداشت جنسي عبارت از يكپارچگي و هماهنگي براي ذهن ، احساس و جسم است كه جنبه هاي اجتماعي و عقلاني را در مسير ارتقاء شخصيت او هدايت كرده و عشق و ارتباط را ميان زن و شوهر ايجاد مي كند. اين بهداشت جنسي مثل بهداشت جسم و روان ممكن است مواجه با مشكلاتي شود. باز مثل ساير بيماريهاي عضوي در بدن كه نيازمند رسيدگي و مداوا مي باشند, مشكلات زناشوئي نيز نياز به توجه و درمان دارند. در اين راستا بود كه انجمن علمی سلامت خانوادة ایران شروع به فعالیت نمود.
اهميت آگاهي جامعه از مفاهيم غرايز و روابط جنسي سالم چه تاثيراتي مي تواند بر زندگي و جامعه داشته باشد ؟
ببينيد بشر همانطور كه متولد مي شود غرايزش هم با او همراه است . همانطور كه ما احساس گرسنگي مي كنيم, غرايز جنسي هم در زن و مرد هست كه از طريق راههاي صحيح بايد به نياز ها پاسخ داده شود و در داخل برخي خانواده ها بنابر دلايلي پاسخ داده نمي شود و بنيان و اساس خانواده دچار تزلزل مي شود و ما بيمارهاي متعددي داريم كه با يك مشاوره كوچك و يا درمانهاي اندك مي توان مشكلات چندين ساله را برطرف ساخت. در صورتي كه اين افراد ساليان سال يا اصلاًمراجعه نمي كنند و يا اينكه به افراد سودجو و غير مطلع مراجعه و مواجه با مشكلات زياد مي شوند.. ما پرونده هاي متعددي از پزشك قانوني داريم كه زن و شوهر در مرحله طلاق قرار داشته و جهت اظهار نظر ارجاع شده اند, با بررسي كه بعمل مي آيد متوجه مي شويم كه با مختصر آگاهي خانواده ها و زن و شوهر, در اكثر موارد مي شد جلوي بسياري از اين مراجعه به دادگاهها را گرفت. غير از اين جهالت ، ناآگاهي و افراط و تفريط ، دو خطر اصلي در تعامل انسان و جنسيت و تمايلات جنسي است. جهالت و ناآگاهي در باب مسائل جنسي و روابط زناشوئي سالم منجر به فجايع انساني و اجتماعي چون همه گير شدن (( AIDS ))
( ايدز ) ، سرطان گردن رحم ، سوء استفاده هاي جنسي ، تجاوز و آزار و اعمال زور جنسي و به طور خلاصه معضلات فراوان مي شود.
با اين تعاريف شما چه تعريفي از اختلالات جنسي در خانواده داريد ؟
روابط بين زن و شوهر بسيار حساس و داراي جزئياتي است كه بسياري از معيارها ناتوان از تشخيص مشكل و يا حل آن است و گاهاً قانون نيز نمي تواند بدرستي در همه زمينه ها قضاوت كند ، و اين سبب ميشود در بسياري از خانواده ها رنج و غم و درد بسياري مستولي شود. راه مقابله با آن ، برخورد صحيح و علمي ، آموزشهاي كافي قبل و بعد از ازدواج و نيز ايجاد مراكز معتبر جهت حل مسائل فوق مي باشد. مشكلات جنسي انواع و اقسام مختلفي دارد ، براي پيدا كردن يك اختلال يا بيماري بايستي ابتدا تعريف حالت طبيعي را داشته باشيم؛ هر عاملي را كه باعث اختلال در يك روابط سالم زناشويي شود، تحت عنوان "Sexual Dysfunction " يا اختلالات جنسي تعريف مي كنيم. البته شما توجه داشته باشيد كه انواع اختلالات جنسي در مردان وزنان متفاوت و تعاريف جداگانه دارند..

اختلال در روابط و مسائل جنسي خانواده تا چه اندازه در زندگي زناشوئي نقش دارند و چه پيامدهاي منفي را براي زن و مرد به وجود مي آورند ؟
گاهاً زن و شوهر در نخستين سالهاي زندگي زناشوئي خويش با شكستها و ناكاميهاي زيادي روبرو ميشوند ، كه اغلب ناشي از ناآگاهي از استعداد هاي ذاتي و نهفته در وجود يك زن و مرد و نيز درك ناصحيح مشكلات زندگي زناشوئي مي باشند. اختلالات جنسي باعث از هم پاشيدن كانون خانواده مي شود ، از سوي ديگر آلودگي به بيماري هاي مختلف را به همراه دارد كه سر دسته آنها ايدز است. اين مشكلات در ابتدا سبب افسردگي ، اضطراب, بدرفتاري و غيره مي شود, كم كم در صورت بر طرف نشدن ممكن است به رفتارهاي خشن و تند و سرانجام به جدائي منجر شود. بسياري از اين مشكلات از طريق مركز علمي و برخورد صحيح قابل حل هستند.

بسيار ديده شده كه زوجين بعد از ازدواج به نواقص ويا اختلالاتي در طرف مقابل و يا خودشان پي مي برند كه همين باعث بروز مشكلات مي شود. آيا روشي وجود ندارد تا زوجين قبل از ازدواج اين مشكلات را بررسي كنند؟
امروزه با پيشرفتهائي كه در علم پزشكي بعمل آمده است, با دقت خيلي بالائي مي توان پس از معاينه و انجام آزمايشات لازم در مورد احتمال وجود يك بيماري خاص كه در آينده سبب اشكال در روابط زناشوئي خواهد شد, اظهار نظر كرد. زوجين شخصاً يا توسط خانواده ها, در صورت شك به داشتن يك همچون مشكلاتي در فرزند و يا همسر وي, مي توانند به مراكز علمي معتبر مراجعه و گواهي صحت سلامت در اين مورد را دريافت كنند.

با ريشه يابي در تعارضات جنسي موجود در خانواده ها پي به اين مساله مي بريم كه به جوانان كشور ما آموزش درستي داده نشده است و آنان نسبت به اين مسائل خيلي بيگانه هستند و حتي سيستم هاي آموزشي ، خانواده و رسانه ها هم در شناخت بيشتر آنان هيچ كمكي را ارائه نداده اند ، و اين جوانان كه وارد زندگي مي شوند خود را با مشكل مواجه مي بينند ؟
بله, در ابتدا بايست آگاهيهاي خانواده ها بالا برود, و مقداري از اطلاعات لازم توسط خانواده ها به فرزندان منتقل شود, امروزه ثابت شده است كه دادن آگاهيها و آموزشهاي سالم و درست به جوانان در پيشگيري از بسياري از معضلات بهداشتي, رواني, تربيتي و خانوادگي موثر است. بدون شك رسانه هاي همگاني مثل راديو و تلويزيون, مراكز آموزشي مثل دبيرستانها و دانشگاهها, و وزارتخانه هائي مثل بهداشت درمان و آموزش پزشكي, فرهنگ و ارشاد اسلامي و آموزش و پرورش نقش بسزائي در اين زمينه دارند.

بسيار ديده شده كه برخي از مردان دو همسره هستند و يا اين مساله بين زنان نيز ديده شده است كه بعلت مشكلات زناشوئي متقاضي طلاق از همسر خود مي باشند, آيا مي توان گفت بروز اين اتفاقات ناشي از خلاهايي است كه در روابط زناشوئي رخ داده است ؟
در مورد درصدي از مردان دو همسره اين فرمايش شما صدق مي كند, ولي نه در مورد تمام مردان دوزنه، و در مورد خانمها, انصافاً در جامعه ما اكثريت زنان كه از ارتباطات زناشوئي در زندگي مشترك ناراضي هستند, هيچوقت آنرا با هيچكس و هيچ كجا مطرح نكرده و كتمان مي كنند و سالها با اين وضع زندگي مي كنند و در حقيقت مي توان گفت مي سوزند و مي سازند.

توصيه شما به زن و شوهرهائي كه رابطه شان دچار مشكل ميشود ، چيست ؟
زن و شوهر اگر مي خواهند رابطه خود را نجات دهند بايستي با خود صريح و واقع بين باشند ، بايد به اصل واقعيت توجه كرد و نه به ظاهر آن ،داشتن حالت تدافعي لازم نيست و انكار هم نبايد كرد. مشكل را بايستي با متخصص مربوطه در ميان گذاشت. در زندگي زناشوئي نمي توان حقايق را ناديده گرفت و يا آنها را پنهان ساخت. اين كار تنها فريب خود است. زن و شوهر بايستي لايه هاي تحريفها و خطاها را از ميان بردارند ، جنبه هاي منفي و خطاها را از زندگي خود دور كنند.

اصل چگونگي ازدواج تا چه اندازهاي در روابط زناشوئي آتي زوجها موثر است؟
ازدواج و تشكيل خانواده يكي از حساسترين تصميمات دوران زندگي است كه اقدام به آن نياز به بررسي ، دقت ، و هوشياري و مشورت با افراد با تجربه دارد ، چرا كه غفلت و اشتباه در اين زمينه يك عمر پشيماني را بدنبال خواهد داشت. اين را همه مي دانند كه ازدواج به اين معني است كه دختر و پسري كه پيوند زناشويي مي بندند ، مي بايد تا پايان عمر در كنار هم باشند ، و از يكديگر و از زندگي با هم لذت ببرند. متاسفانه دستيابي به اين اهداف چندان هم آسان نيست و ازداوج و زندگي زناشوئي جزئيات بسياري را در بردارد كه تعداد محدودي از پسران و دختران از آن آگاهي دارند. گاهاً پسر و دختر از خواست و هدف خود از ازدواج آگاهي لازم را ندارند و تنها بعد از ازدواج است كه به بسياري از جزئيات زندگي زناشوئي و اهميت آن پي مي برند و گرفتار مشكلاتي ميشوند كه حل آنها به سادگي امكانپذير نيست. بعد از ازدواج ، زن و شوهر اين انتظار را از همديگر دارند كه بتوانند نياز هاي طرف مقابل را برآورده سازند ، حال اگر اين خواسته تحقق نيابد ، بسياري از تضادهاي احساسي ، عاطفي و ناهماهنگي هاي ارتباطي بين زن و شوهر بروز پيدا مي كنند ، در نتيجه رفتارها كم كم شكل طبيعي و منطقي خود را از دست ميدهد و اگر به كمك چنین زن و شوهري شتافته نشود ، خداي نكرده محيط خانه و خانواده حرمت خود را از دست مي دهد. گاهی فقط با آموزشهاي مختصر و چندين جلسه صحبت با طرفين ، مشكلات بغرنج به سادگي قابل حل ميشوند.

 

پاسخ در از دکتر وب گرد (48,940 امتیاز)
???????
...