وجود خون در ادرار - Askanswer مرکز مشاوره سلامت ایران(هفت سیب)
  •  
    • ۶,۲۸۸ پرسش
    • ۵,۰۲۴ پاسخ
    • ۳۴۰ نظر
    • ۲۹,۱۳۹ کاربر
  •  

لیست برچسب‌ها

بارداري پریود آلت-تناسلی رابطه-جنسی عادت-ماهانه نزدیکی خودارضایی برنامه-درمانگاه-پوست-و-مو جوش خارش موهای قاعدگی ریزش-مو شیرخوار ادرار پرده-بکارت رشد-نوزاد جنین در و حساسیت ناباروری لکه-پوستی وزن واژن افسرده دیابتی تیروئید پستان لکه-بینی سلامت-جنسی پوست موی-زائد قلبي طول-آلت-تناسلی رحمی سونوگرافی انزال-زودرس از اختلال-نعوظ تخمدان کیست-تخمدان استرس تکرر-ادرار درد-بیضه سرفه جنسي لاغری خشکی-پوست نوزاد عرق-کردن جوش-صورت پریود-نامنظم برنامه-مادر-کودک-تندرستی قد تیرویید چاقی سوزش-ادرار اضطراب سقط عوارض-دارو های جلوگیری بلوغ منی زناشویی داروهاي سرطانی خونریزی-رحمی جلوگیری-از-بارداری فشار-خون مثانه جای-جوش واریکوسل معده تهوع چین-و-چروک قرص-ال-دی تپش-قلب رژیم-غذایی زخم اختلالات-اضطرابی کاهش-وزن - صرع افزایش-وزن ورزشی خونی پروستات ناباروری-مردان ترشحات-واژن بیماری مقعد اسپرم خلط کمر-درد کم-کاری-تیروئید ام-اس زگیل-تناسلی کودکانتان

وجود خون در ادرار

+7 امتیاز

با سلام

در آزمایش ادرار مادرم مقدار RBC برابر 6-4 و مقدار WBC برابر 2-1 بوده و سایر فاکتورها نرمال و منفی است. همچنین رنگ ادرار زرد است. سایر آزمایش ها نیز نظیر CBC کاملا نرمال است. همچنین مقدار کلسیم و کراتین خون نیز نرمال است. می خواستم راهنمایی کنید که آیا نیاز به پیگیری های بیشتر وجود دارد و وجود خون می تواند به چه دلیل باشد؟ (یک سال پیش مادرم به دلیل بیماری دیگری هم از کلیه و هم از مثانه سونوگرافی کرده اند و مشکلی وجود نداشته است)

با تشکر

پرسش در آزمایشگاه و پاتولوژی از omid (570 امتیاز)
برچسب‌گذاری مجدد

1 پاسخ

+2 امتیاز
 
بهترین پاسخ

وجود خون در ادرار (هماچوری) هم میتواند ماکروسکوپی باشد هم میکروسکوپی. یعنی گاهی فقط گلبول قرمز توسط میکروسکوپ دیده و شمارش می شود و گاهی هم خون بیشتر است و با چشم غیرمسلح و بدون وسیله ای دیده می شود. وجود یک یا دو و نهایتا سه عدد گلبول قرمز در آزمایش ادرار، نرمال به حساب می آید ولی بیشتر از سه گلبول قرمز غیرطبیعی است و هماچوری نامیده می شود.

هماچوری (خون در ادرار) چه به صورت ماکروسکوپی و چه به صورت میکروسکوپی، بسیار مهم است و نباید به آن بی محلی کرد.

خونریزی در ادرار میتواند به صورت ناگهانی یا تکرارشونده باشد. علل ایجاد کننده هماچوری می تواند از علل کم خطر مانند عفونت ها تا علل پرخطری چون بیماریهای کلیوی و سرطان ها متفاوت باشد. بنابراین در صورت وجود چنین حالتی، بیمار حتماً باید به پزشک مراجعه نماید.

شایع ترین علل هماچوری: بزرگی خوش خیم پروستات، سنگهای کلیوی، ضربه به کلیه ها، سرطان های سیستم کلیوی-ادراری،  انسداد مجاری ادراری، عفونتهای ویروسی مجاری ادراری، عفونت های منتقله از راه تماس جنسی.

با توجه به نرمال بودن دیگر پارامترهای خونی این آزمایش و فقط وجود گلبول قرمز در ادرار، به احتمال زیاد علت آن وجود سنگ یا سنگ ریزه در کلیه می باشد که با خراش دادن بافت کلیه و لگنچه و یا خراش حالب و لوله های ادراری درهنگام دفع، ایجاد خونریزیهای نامحسوس نموده است.

لازم به ذکر است که در بسیاری ازموارد، سونوگرافی نمی تواند وجود سنگ ریزه های کلیه را نمایان سازد و نبود گزارش سنگ کلیه در سونوگرافی، هیچگاه دلیل قطعی عدم وجود سنگ نیست.

درعین حال بیماری های دیگر نیز  ایجاد هماچوری می کنند. لذا ایشان حتما باید توسط پزشک معاینه شوند و  اقدامات تشخیصی آزمایشگاهی و تصویربرداری جهت ایشان انجام گردد تا با تشخیص درست به درمان به موقع و صحیح منجر گردد.

پاسخ در از Dr.Delroba (78,940 امتیاز)
انتخاب از omid
با تشکر از جواب کاملتان
???????
...